Zakład Zarządzania Kulturą funkcjonuje w strukturach Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego od 2009 roku, chociaż jego początki sięgają założonej w 1994 roku, z inicjatywy prof. Emila Orzechowskiego Szkoły Zarządzania Kulturą, która mieściła się przy krakowskim Rynku Głównym 8. Uprzednio Zakład Zarządzania Kulturą funkcjonował w strukturach Instytutu Spraw Publicznych UJ, w 2008 roku wszedł w skład Zespołu Katedr Nauki o Kulturze.
Działalność naukowa Zakładu Zarządzania Kulturą koncentruje się głównie wokół kwestii związanych z zarządzaniem w sektorze kultury (organizacjach publicznych, prywatnych i społecznych). Pracownice_y zakładu podejmują w swoich badaniach różnorodne tematy związane z zarządzaniem w sektorze kultury. Dotyczą one m.in. zarządzania strategicznego, zarządzania dziedzictwem kulturowym, ekonomiki kultury, prawa autorskiego, kadr kultury czy wyzwań współczesności, jakie stają przed organizacjami kultury.
Zakład Zarządzania Kulturą prowadzi także studia podyplomowe z zakresu zarządzania kulturą, które realizowane są od 1996 roku, będąc tym samym drugim najstarszym tego typu kierunkiem w Polsce. Do tej pory dyplom ukończenia studiów otrzymało około 700 osób.
We współpracy z Wydawnictwem Naukowym Attyka powstała seria publikacji "Biblioteka Zarządzania Kulturą”, w której opublikowano już ponad 20 tomów, autorstwa członków i członkiń Zakładu oraz osób z nim współpracujących.
Kluczowym przedsięwzięciem realizowanym przez Zakład Zarządzania Kulturą jest konferencja „Badania w sektorze kultury”, która pierwszy raz została zorganizowana w 2019 roku. Jej ideą jest prezentacja wyników aktualnych badań dotyczących sektora kultury oraz integracja środowiska naukowego z praktykami działającymi w sektorze kultury. Dotychczasowe edycje konferencji były poświęcone: publiczności (2019), przyszłości i zmianie (2020), dostępności (2022).
W 2020 roku pracownice_y Zakładu Zarządzania Kulturą wspólnie opublikowali książkę „Zarządzanie w kulturze. Teoria i praktyka” wydaną nakładem PWN. Publikacja stanowi aktualne źródło wiedzy o zarządzaniu w sektorze kultury. Jej unikatową wartością jest kompleksowe ujęcie najważniejszych zagadnień teoretycznych, a także konsekwentne odwoływanie się do praktyki zarządzania poprzez trafnie dobrane studia przypadków. Poruszane w publikacji tematy są przejawem zainteresowań badawczych członkiń i członków Zakładu Zarządzania Kulturą.
mgr Olga Kosinska
olga.kosinska@doctoral.uj.edu.pl
Promotor: dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ
więcej o mgr Olga Kosinskamgr Elżbieta Król-Dryja
elzbieta.krol-dryja@doctoral.uj.edu.pl
Promotor: dr hab. Jerzy Rosiński, prof. UJ
Promotorka pomocnicza: dr Anna Pluszyńska
więcej o mgr Elżbieta Król-Dryjamgr Krzysztof Kula
krzysztof.kula@doctoral.uj.edu.pl
Promotor: dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ
Promotorka pomocnicza: dr Małgorzata Ćwikła
więcej o mgr Krzysztof Kulamgr Michał Murzyn
michal.murzyn@doctoral.uj.edu.pl
Promotor: dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ
Promotorka pomocnicza: dr Anna Góral
więcej o mgr Michał Murzyn
dr Agnieszka Szostak
agnieszkaszostak@alumni.uj.edu.pl
Promotor: dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ
więcej o dr Agnieszka SzostakAktualne:
- Konferencja "Badania w sektorze kultury. Dostępność" (2022)
- Osoby z niepełnosprawnościami odbiorcami kultury (2022)
- W stronę proekologicznych rozwiązań w zarządzaniu projektami kulturalnymi. Wiedza ukryta w planowaniu strategii na przyszłość (2021)
- Zarządzanie prawami autorskimi w publicznych muzeach (2021-2022)
- Zarządzanie karierą (od 2020)
- Moje dziedzictwo (od 2013)
Archiwalne:
- Dostępność cyfrowa, architektoniczna i informacyjno-komunikacyjna w publicznych instytucjach kultury (2021)
- Badania o badaniach (2020)
- Badanie publiczności krakowskich instytucji kultury (2018-2019)
- Badania dla praktyki. Wykorzystanie wdrożeniowych prac magisterskich opartych na badaniach w działaniu dla rozwoju organizacji (2017-2019)
- Światowe Dni Młodzieży 2016 jako fenomen społeczny, kulturowy i religijny (2016)
- Szlaki kulturowe jako medium zmian w kulturze (2015-2016)
- Konferencja: Badania w sektorze kultury (2020)
- Konferencja: Badania publiczności w instytucjach kultury (2019)
- Konferencja: Szlaki dziedzictwa jako medium zmian w kulturze (2016)
- Konferencja: Zarządzanie dziedzictwem. Teoria a praktyka (2015)