lipiec 2022

20220705

Kierunek: utopia! Nauka, klimat, wyobraźnia i lepszy świat | Punkt krytyczny #11

Data: 05.07.2022
Czas rozpoczęcia: 18:30

Zapraszamy na dyskusję, w której udział weźmie dr Michał Pałasz z Instytutu Kultury UJ!

Od organizatorów:

---

EDIT: Nagranie z dyskusji już dostępne!

---

Jak wiele filmów lub gier widziałyście, które rozgrywają się w utopijnym świecie powszechnej szczęśliwości? Zapewne niewiele. Mamy za to całe mnóstwo filmowych, serialowych czy książkowych dystopii – świata po lub w trakcie katastrofy: „Mad Max”, „In Time”, „Igrzyska śmierci”, „Altered Carbon” czy „Opowieść podręcznej”. Dlaczego tak trudno wyobrazić nam sobie utopie? Co blokuje naszą wyobraźnię? I gdzie szukać inspiracji?

Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w kolejnym “Punkcie krytycznym” eksplorując nowoczesną humanistykę i jej nurty takie jak np. afrofuturyzm, akceleracjonizm, sinofuturyzm, trans- i posthumanizm i luksusowy komunizm! Jak zobaczycie współczesna humanistyka to prawdziwa skarbnica idei, które pozwalają spojrzeć na świat z nowej perspektywy i zainspirować do wyobrażanie sobie zmiany na lepsze. Zatem kierunek: utopia!

W wakacyjnym odcinku Punktu Krytycznego udział wezmą:

• dr Ewa Drygalska, Muzeum Emigracji w Gdyni, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na Wydziale Sztuki Nowych Mediów.

• dr Michał Pałasz, Instytut Kultury UJ na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej, członek Rady Klimatycznej UJ.

#PunktKrytyczny bo krytyczna perspektywa, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania.

Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”.

Partnerem odcinka jest Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tylko o nauce – nie tylko o tej z UJ. Zobacz poprzedni odcinek programu: https: https://youtu.be/SwfAr52IH5Y

Połącz się z nami na żywo 5 lipca o 18:30. Będziemy nadawać z wyjątkowego miejsca, Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii, które mieści się na os. Szkolnym 25a w Nowej Hucie!

Gospodarzami formatu są Tomasz Pytko i Samuel Nowak.