lipiec 2022

Organizator: Instytut Kultury UJ
Kontakt: kultura@uj.edu.pl
W poszukiwaniu nowego świata – rozmowa o Brunonie Latourze

Co łączy branżę mody, kryzys klimatyczny i Brunona Latoura? Jak odnaleźć się w nowym świecie? Czy zarządzanie może pozostać neutralne wobec współczesnych wyzwań środowiskowych? Dr Michał Pałasz i dr Michał Wójciak porozmiawają o tym w kontekście nowych studiów w Instytucie Kultury UJ: Laboratoria Kultury Współczesnej.

Co łączy branżę mody, kryzys klimatyczny i Brunona Latoura?

Jak odnaleźć się w nowym świecie?

Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z dr Michałem Pałaszem i dr Michałem Wójciakiem, na co dzień związanymi z Instytutem Kultury UJ, którzy w swoich działaniach badawczych wykorzystują teorie aktora-sieci. Pretekstem do spotkania jest rozpoczęcie naboru na nowe studia magisterskie Laboratoria kultury współczesnej. Kierunek startuje jesienią 2022 roku w Instytucie Kultury UJ.

Opis i program studiów dostępny pod linkiem: https://studia.uj.edu.pl/kierunki/wziks/labora.kult.wspo

dr Michał Pałasz – bada zarządzanie w antropocenie, czyli sposoby organizowania wystarczająco dobrego wspólnego świata w dobie katastrofy klimatyczno-ekologicznej. Jako członek Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego współtworzył strategię klimatyczną UJ. Członek Humanistic Management Network, współzałożyciel polskiego oddziału tej sieci, organizator Humanistic Management Conference, inicjator i koordynator Laboratorium Wspólnoty, Współdziałania i Zarządzania Humanistycznego w ramach studiów Laboratoria Kultury Współczesnej na UJ. Menedżer kultury i mediów, (współ)twórca m.in. Muzeum Erotyzmu, festiwalu Polikultura, magazynu „Kulturoteka”, wielu krakowskich murali. Kulturoznawca i inżynier. Tata Ignacego. W 2018 r. obronił pracę doktorską "Zarządzanie mediami społecznościowymi w perspektywie teorii aktora-sieci".

dr Michał Wójciak – projektant i teoretyk mody. Tajniki projektowania mody oraz krawiectwa zgłębiał w Krakowskich Szkołach Artystycznych oraz Zespole Szkół Odzieżowych nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Laureat polskich i zagranicznych konkursów dla projektantów mody. W 2020 roku w ramach programu Stypendia Twórcze Miasta Krakowa zrealizował projekt Michał Wójciak – pracownia otwarta. Obecnie wspólnie z dr Martą Połeć (Akademia Leona Koźmińskiego) prowadzi badania poświęcone instytucjonalnym uwarunkowaniom projektowania mody w okresie PRL. Od 2020 roku pełni również funkcję Sekretarza w kwartalniku naukowym „Zarządzanie Mediami”.

Zachęcamy do zapoznania się z książkami prelegentów w otwartym dostępie:

Jasikowska, K., Pałasz, M. (red.) (2022), Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk. Kraków: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Biblioteka Jagiellońska.

Wójciak, M. (2021), Metafory mody. Zarządzanie marką własną w kontekście przemian rynkowych – perspektywa projektantów, Kraków: Wydawnictwo Attyka.