maj 2022

20220524

1. Eco Kongres: premiera książki "Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk"

Data: 24.05.2022
Czas rozpoczęcia: 16:30
Miejsce: Collegium Maximum UJ
Organizator: Uniwersytet Jagielloński,
Witryna internetowa wydarzenia: https://eco.uj.edu.pl

Zapraszamy na premierę książki współredagowanej przez dra Michała Pałasza z IK UJ. Odbędzie się ona w ramach 1. Eco Kongresu w Krakowie, 24 maja 2022 r. o 16:30. Wstęp wolny, książka dostępna do pobrania bezpłatnie.

O książce

24 maja 2022 r. w ramach 1 Eco Kongresu w Krakowie ma miejsce premiera książki pod redakcją Kasi Jasikowskiej i Michała Pałasza z Uniwersytetu Jagiellońskiego Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk. Zawiera ona rozdziały autorstwa m.in. osób tworzących portal Nauka dla PrzyrodyRadę Klimatyczną UJ oraz Anthropocene Working Group.

Jest to pozytywnie zrecenzowana przez prof. Ewę Bińczyk i prof. Ewę Domańską pozycja naukowa stanowiąca aktualne kompendium wiedzy o wyzwaniu klimatyczno-ekologicznym, wciągająca i napisana przyjaznym językiem, obfitująca w praktyczne przykłady możliwego działania. Prezentuje ona panoramiczny obraz dyskusji i praktyk, kompetentnie i z wielowątkowym rozmachem podejmując problem. W zamierzeniu jest to książka popularyzacyjna i motywująca do refleksji oraz podjęcia adekwatnych działań, przeznaczona dla szerokiego, nie tylko akademickiego grona czytelników i czytelniczek.

W trzech częściach – Jak jest?, Dlaczego tak jest?, Co robić? – i na łamach 21 rozdziałów opublikowanych na niemal 850 stronach autorki i autorzy prezentują głos wielu nauk i praktyk w temacie katastrofy klimatyczno-ekologicznej. Książka pozwala zapoznać się m.in. z perspektywami geologii, biologii, nauk o pamięci, socjologii, studiów feministycznych, klimatologii, ekonomii, rolnictwa, edukacji, neuronauki, religioznawstwa, filozofii, prawa, zarządzania, posthumanizmu, psychologii, sztuki czy pedagogiki. Publikacji towarzyszy Słownik klimatyczno-ekologiczny. 400 pojęć z wielu nauk. Praca nad książką trwała ponad dwa lata.

Książkę i poszczególne rozdziały można bezpłatnie pobrać ze strony za512.uj.edu.pl. Można też skorzystać z kodu QR prowadzącego do Repozytorium UJ:

Spis treści

Pod redakcją Kasi Jasikowskiej i Michała Pałasza

Wstęp. Kryzys klimatyczno-ekologiczny i akademia: emocje, polityczność, wyobraźnia Kasia Jasikowska, Michał Pałasz

Część 1. Jak jest? Ginie świat jaki znamy

Klimat Ziemi od archaiku po antropocen Jan Zalasiewicz, Mark Williams

Epoka człowieka? Zofia Prokop, Jagoda Byszko, Karol Nowak

Utrata bioróżnorodności Elżbieta Iwaszkiewicz-Eggebrecht, Piotr Łukasik

Żałoba klimatyczna Jagoda Mytych

(Nie)sprawiedliwość klimatyczna Kasia Jasikowska, Patryk Sierpowski, Natalia Styrnol, Dorota Guzik

Klimat i płeć Beata Kowalska

Klimat tu i teraz Dorota Matuszko