Praktyka studencka stanowi integralną część programu studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku Zarządzanie Kulturą i Mediami.
Celem praktyk jest podniesienie kompetencji studenta w zakresie zarządzania, a także weryfikacja wiedzy teoretycznej pozyskanej w trakcie studiów.
Odbycie praktyki stanowi warunek zaliczenia danego roku studiów.
Studia pierwszego stopnia
dr Mateusz Falkowski
e-mail: mateusz.falkowski@uj.edu.pl
- Praktyki mogą zostać zrealizowane według dwóch wariantów opisanych poniżej:
- Wariantu A – odbycie praktyki studenckiej w wybranej przez studenta organizacji na mocy umowy tej organizacji z Instytutem Kultury UJ,
- Wariantu B- uznanie odbytego przez studenta zatrudnienia/wolontariatu/stażu/praktyki zawodowej w wybranej organizacji na mocy umowy indywidualnej jako praktyki studenckiej.
Szczegółowa procedura postępowania w zależności od wybranego wariantu znajduje się w sekcji poniżej.
- Praktyki zarówno w wariancie A jak i B mogą zostać zrealizowane tylko w takich organizacjach, których główny profil działalności wiąże się bezpośrednio z zarządzaniem kulturą i/lub zarządzaniem mediami. Odstępstwo od tej zasady będzie skutkowało niezaliczeniem praktyk.
- Zakres obowiązków praktykanta zarówno w wariancie A jak i B musi być bezpośrednio dotyczyć zarządzania kulturą i/lub zarządzania mediami. Odstępstwo od tej zasady będzie skutkowało niezaliczeniem praktyk. Student ma możliwość skonsultowania zakresu obowiązków z koordynatorem.
- Student samodzielnie wybiera organizację w której odbędzie praktykę.
- Praktyki dla studentów studiów pierwszego stopnia realizowane są w wymiarze 120 godzin dla studentów studiów stacjonarnych. Praktyki powinny być zrealizowane na drugim roku studiów.
- Praktyki dla studentów studiów drugiego stopnia realizowane są w wymiarze 90 godzin dla studentów studiów stacjonarnych oraz w wymiarze 60 godzin dla studentów studiów niestacjonarnych. Praktyki muszą być zrealizowane przez studenta na pierwszym roku studiów.
- Praktyki są bezpłatne. Nie wyklucza się jednak innych indywidualnych rozwiązań, w przypadku propozycji ze strony instytucji przyjmującej na praktyki.
- Wpisu do systemu elektronicznego, potwierdzającego odbycie praktyki dokonuje koordynator praktyk na podstawie dostarczonych przez studenta do Instytutu Kultury UJ kompletu dokumentów niezbędnych do zaliczenia praktyki w zależności od wybranego wariantu.
- Udostępnianie osobom trzecim raportów sporządzonych podczas praktyk wymaga zgody koordynatora praktyk i oraz osoby przyjmującej na praktykę.
- Wszelkie kwestie sporne związane z przebiegiem praktyk rozstrzygają koordynatorzy praktyk.
Warunki zaliczenia:
- Podpisanie umowy pomiędzy Instytutem Kultury UJ a organizacją przyjmującą studenta na praktykę, najpóźniej do zakończenia sesji zimowej. Druk umowy należy pobrać ze strony Instytutu Kultury UJ (Załącznik 1 do Regulaminu)
- Ze strony Uczelni umowę podpisuje Dyrektor Instytutu Kultury UJ. Ze strony organizacji umowę podpisuje jej przedstawiciel.
- Każdy student samodzielnie musi zadbać o podpisanie w/w umowy – w związku z tym zobowiązany jest dostarczyć do właściwego koordynatora praktyk dwa egzemplarze umowy (oryginały): uzupełnione i podpisane przez przedstawiciela organizacji, która przyjmuje studenta na praktykę. Następnie koordynator przedstawia umowy Dyrektorowi Instytutu Kultury UJ z prośbą o ich podpisanie.
- Jeden egzemplarz umowy podpisany przez obie strony musi pozostać w Instytucie – drugi egzemplarz powinien zostać odebrany przez studenta i dostarczony do organizatora praktyk.
Uwaga: praktyka studencka powinna się rozpocząć dopiero w momencie uzyskania na dwóch umowach obydwu podpisów: zarówno organizatora praktyk, jak i Dyrektora Instytutu Kultury UJ.
- Uzyskanie zaświadczenia o odbyciu praktyki, potwierdzone przez jej organizatora (z podpisem przedstawiciela organizacji i pieczątką) .
- Zaświadczenie o odbyciu praktyk musi uwzględniać: termin odbywania praktyki, zakres zrealizowanych przez studenta obowiązków oraz oceną pracy studenta wyrażoną przez organizatora praktyk. Brak uwzględnienia któregokolwiek z powyższych elementów w dokumencie potwierdzającym odbycie praktyk skutkować będzie ich niezaliczeniem.
- Samodzielne przygotowanie sprawozdania z praktyk potwierdzone podpisem studenta.
- W sprawozdaniu student odpowiada na pytania: czy i dlaczego jestem zadowolona/y/niezadowolona/y z odbytych praktyk? Jakie kompetencje nabyłam/-em w trakcie realizacji praktyk? Czy praktyki były dla mnie użyteczne?
- Format sprawozdania: maksymalnie jedna strona A4. Uwaga: nie ma wzoru sprawozdania, każdy student przygotowuje je samodzielnie.
- Dokumenty należy wypełnić czytelnie z zaznaczeniem modułu oraz stopnia: pierwszy stopnień (studia licencjackie), drugi stopień (studia magisterskie).
- Komplet dokumentów należy dostarczyć do właściwego koordynatora praktyk.
Warunki zaliczenia:
- Skierowanie pisma do Zastępcy Dyrektora IK ds. dydaktyki z prośbą o zaliczenie praktyk na mocy zatrudnienia/wolontariatu/stażu/praktyki zawodowej. Wzór podania na stronie internetowej IK (Załącznik 2 Regulaminu).
- Do podania należy dołączyć dokument potwierdzający zatrudnienie/wolontariat/staż/praktykę zawodową podpisany przez przedstawiciela organizacji zatrudniającej studenta. W dokumencie musi zostać uwzględniony wymiar godzin zatrudnienia, opis profilu organizacji oraz szczegółowy opis zakresu obowiązków studenta. Brak któregokolwiek z w/w elementów będzie skutkował niezaliczeniem praktyk.
- Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia podania jest spełnienie wymogu ilości godzin niezbędnych do zaliczenia praktyki studenckiej, zatrudnienie w organizacji o profilu związanym z zarządzaniem kulturą i/lub mediami oraz zakres obowiązków wpisujący się w ten profil.
- Dokumenty należy wypełnić czytelnie z zaznaczeniem modułu oraz stopnia: pierwszy stopnień (studia licencjackie), drugi stopień (studia magisterskie).
- Komplet dokumentów należy dostarczyć do właściwego koordynatora praktyk.
Ostatecznym terminem uzyskana zaliczenia (tj. wpisu w systemie USOS) jest ostatni dzień letniej sesji poprawkowej.
Konsekwencją nie dotrzymania w/w terminu jest poniesienie kosztów powtarzania przedmiotu w kolejnym roku akademickim.