Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydarzenia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2024

20240326
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Niewyrażalne? Reprezentacje Zagłady w sztuce współczesnej. Wykład dr Marty Kudelskiej

Data: 26.03.2024
Czas rozpoczęcia: 18:00
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Kraków
Niewyrażalne? Reprezentacje Zagłady w sztuce współczesnej. Wykład dr Marty Kudelskiej

Zapraszamy na wykład dr Marty Kudelskiej z Instytutu Kultury UJ do Fabryki Emalia Oskara Schindlera w Krakowie.

 

Problem wizualnej reprezentacji Holokaustu, jak i ludzkiej egzystencji po Zagładzie Żydów podczas drugiej wojny światowej, stanowi jeden z kluczowych, ale także popularniejszych wątków nie tylko w myśli filozoficzno-historycznej, ale także w sztuce drugiej połowy XX wieku. Doświadczenie wojenne dla różnych pokoleń polskich artystów, stało się istotnym elementem ich artystycznych poszukiwań. Jak przedstawić coś co wielu autorów nazywa „końcem człowieczeństwa”? Czy w ogóle jest możliwe zobrazowanie czegoś, czego nie da się opowiedzieć, ani też wyobrazić?

Podczas wykładu przyjrzymy się twórczości m.in. Erny Rosenstein, Jonasza Sterna, Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego, Mirosława Bałki, Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala, Joanny Rajkowskiej, Krystyny Piotrowskiej czy Łukasza Surowca.

Spróbujemy zmierzyć się z niemożliwością wyrażenia grozy Zagłady z którą mierzyli się bezpośredni świadkowie okrucieństw wojny, jak i kolejne pokolenia wrastające w cieniu traumatycznych doświadczeń swoich poprzedników. Poznamy zatem prace, które stają się wizualnymi próbami przepracowania i opowiedzenia o traumach, te, które poddają przeszłość krytycznej rewizji, ale także takie, których celem jest budowanie wspólnoty. Bo tylko wówczas śmierć nie ma ostatniego słowa.