Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia podyplomowe

zarządzanie kulturą

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mateusz Prendota

Mateusz Prendota

Dyrektor Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Absolwent wydziału historii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studiów podyplomowych z zarządzania kulturą na tejże uczelni.

W latach 2008-2019 artysta śpiewak Chóru Filharmonii Krakowskiej, z którym uczestniczył w koncertach w kraju i za granicą, wykonując również partie solowe. 

Od roku 2011 jest prezesem Stowarzyszenia Passionart, w ramach działalności którego na przestrzeni 9 lat zorganizował prawie 500 koncertów, a także liczne festiwale muzyczne.

Przy stowarzyszeniu działają dwa chóry: Passionart i Górecki Chamber Choir oraz orkiestra symfoniczna Passionart, zrzeszające razem ponad 250 młodych i zdolnych muzyków. Działalność organizacji obejmuje między innymi przygotowanie licznych tras koncertowych, prowadzących m.in. do Włoch, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Portugalii czy Kolumbii.

Mateusz Prendota jest inicjatorem krakowskiego festiwalu operowego Royal Opera Festival, organizowanego wraz z niemieckim Rossini in Wildbad. Belcanto Opera Festiwal. W festiwalu dedykowanym włoskiemu twórcy belcanto,

Gioacchino Rossiniemu, udział biorą znakomici włoscy i hiszpańscy artyści, a wydarzenie mimo krótkiej historii ma już grono wiernych odbiorców.

W latach 2013-2018 był prezydentem Polskiej Federacji Pueri Cantores, zrzeszającej 40 chórów z całego świata. Podczas swojej kadencji zorganizował 2 kongresy krajowe – w Poznaniu i Rzeszowie – oraz dwa międzynarodowe – w Rio de Janeiro i Rzymie.

Jako członek znanych zespołów o ugruntowanej renomie, uczestniczył w wydaniu wielu płyt, w tym nominowanych do nagrody fonograficznej Fryderyk publikacji „Krakowscy śpiewacy w hołdzie H.M. Góreckiemu” oraz „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego, których był producentem.