Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Events

Web Content Display Web Content Display

May 2024

20240523
Previous week
Next week

Szamanka (reż. Andrzej Żuławski) - pokaz z taśmy 25 mm i prelekcja

Date: 23.05.2024
Start Time: 20:00
Place: Kino Pod Baranami
Szamanka (reż. Andrzej Żuławski) - pokaz z taśmy 25 mm i prelekcja

Zapraszamy na seans oraz prelekcję dra hab. Piotra Mareckiego z Instytutu Kultury UJ!

SZAMANKA (reż. Andrzej Żuławski)

- pokaz filmu z taśmy 35mm
z prelekcją Piotra Mareckiego

czwartek, 23 maja, g. 20.00

Kino Pod Baranami

Najgorsza produkcja w historii polskiego kina czy niezrozumiane arcydzieło, wyprzedzające swoje czasy? "Szamanka" - głośny film Andrzeja Żuławskiego z 1996 roku - powraca po latach do polskich kin. Ten kontrowersyjny tytuł będzie można zobaczyć w czwartek, 23 maja, w Kinie Pod Baranam (pokaz z taśmy 35mm!)

"Szamanka" to pierwszy film Andrzeja Żuławskiego zrealizowany w Polsce po kilkunastu latach pracy reżysera we Francji. To z jednej strony odważna i drapieżna wizja kraju po transformacji ustrojowej, z drugiej - bezkompromisowy portret destrukcyjnego związku, śmiały obyczajowo i pełen drastycznych obrazów.

Przez jednych uznawana za niedocenione arcydzieło, przez innych za pretensjonalną grafomanię "Szamanka" to pierwszy film Andrzeja Żuławskiego do którego reżyser nie napisał scenariusza (jego autorką jest pisarka, Manuela Gretkowska).

Zrobiłem film głęboko zbuntowany, ale nie buntem młodzika, który wlazł na drzewo, żeby sobie powrzeszczeć. Tym trudniejsza będzie Szamanka do przełknięcia - tłumaczył reżyser w 1996 roku w wywiadzie dla miesięcznika Film. Szokujący, ekspresyjny i niezwykle odważny obraz rzeczywiście wywołał oburzenie widzów i krytyki. Zebrał bardzo złe recenzje i na długo zapisał w powszechnej świadomości jako jedna z najgorszych polskich produkcji wszech czasów. Po latach status Szamanki zaczyna się jednak zmieniać, czego najlepszym dowodem jest jej powrót na kinowe ekrany.

W rolach głównych wystąpili: Bogusław Linda - niekwestionowana gwiazda polskiego kina lat 90., który w momencie realizacji filmu był u szczytu swojej kariery oraz zaledwie 20-letnia Iwona Petry, która po "Szamanc"e zniknęła ze świata showbiznesu. Autorem nerwowych, rozedrganych zdjęć był Andrzej J. Jaroszewicz, a muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński.

Film "Szamanka" zostanie wyświetlony z taśmy 35mm.

Pokaz poprzedzi prelekcja, którą wygłosi dr hab. Piotr Marecki - znawca polskiego kina i mediów cyfrowych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Film przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych.

Miesiąc później, 25 czerwca, zapraszamy na pokaz innego głośnego filmu Andrzeja Żuławskiego - "Trzecia część nocy". Brawurowy debiut reżysera z 1971 roku jest częścią przeglądu Krótka historia polskiego kina prezentowanego do końca roku w polskich kinach studyjnych.

BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy)

Dostępne w kasach oraz online 

https://bit.ly/szamanka35mm_KPB

O FILMIE:

SZAMANKA | SZAMANKA
reż. Andrzej Żuławski, Polska/Francja 1996, 112’

Michał (Bogusław Linda) wynajmuje mieszkanie młodej kobiecie nazywanej Włoszką (Iwona Petry), z którą połączy go płomienny romans. On zajmuje się antropologią, a dziewczyna rozpoczyna studia na AGH. Mężczyzna i kobieta całkowicie zatracają się w nowym związku, zrywając z dotychczasowym stylem życia.

O PRELEGENCIE:

Piotr Marecki (ur. 1976) – pracuje jako profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi i polskim kinem. Był profesorem wizytującym na amerykańskich uczelniach (m.in. MIT, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Jest także redaktorem naczelnym wydawnictwa Ha!art. Współautor wywiadów-rzek z twórcami osobnymi polskiego kina: Andrzejem Żuławskim (2008, 2019), Grzegorzem Królikiewiczem (2011), Piotrem Szulkinem (2012), Andrzejem Barańskim (2009). Autor książek drogi Polska przydrożna (2020) oraz Romantika (2021).